25 Ocak 2021 Pazartesi

İlk Bitcoin alışverişi ya da transferi nasıl yapıldı?


Tarihe geçen ilk Bitcoin alışverişi, belkide daha doğru bir açıklamayla ilk Bitcoin transferinin nasıl gerçekleştiğini merak ediyor musunuz? Günümüzde büyük bir değere sahip olan kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) ilk alışverişinin nasıl, ne zaman ve kiminle yapıldığını biliyor muydunuz? Bu yazımızda sizlere ilk Bitcoin alışverişini ve sosyal medya platformu Twitter’da Bitcoin ile alakalı ilk Tweet’in hikayesini anlatacağız.

Bitcoin’in yaratıcısı olan Satoshi Nakamoto, ilk Bitcoin sürümünü oluşturmasının ardından ilk transferi gerçekleştirmek için artık sistemin hazır olduğuna kanaat getirmişti. Satoshi, bilgisayar programcısı Hal Finney’e 10 BTC transfer etmesi ile tarihteki ilk Bitcoin transferi 11 Ocak 2009 tarihinde gerçekleşti.

Bilgisayar programcısı ve Bitcoin’in tarihine geçmiş kişilerden olan Hal Finney, 2014 yılının Ağustos ayında aramızdan ayrılmasaydı, Bitcoin’in günümüze kadar gelen yolculuğunun onu mutlu edeceğine hiç şüphemiz yok. Hal Finney’in kaç Bitcoin’i olduğu bilinmemekte ve serveti hakkında bilgiye ulaşılamamaktadır. Ancak bu konu hakkındaki tek bilgi Finney’in varlıklarının çocuklarına bıraktığı. Hal Finney, ilk Bitcoin transferinin taraf kişilerinden olmasının yanı sıra Twitter’da da tarihe geçmiştir. Sosyal medya platformu Twitter’da ilk Bitcoin ile alakalı tweet’i atan kişi olma özelliğini elinde bulunduruyor.

İlk Bitcoin Transferi ve İlk Tweet ile Alakalı Açıklanmamış Öngörüler
Hal Finney’in, Satoshi Nakamoto olduğuna dair geçmişte birçok öngörü yapılmış durumda. Geçmişte, Satoshi Nakamoto olma adayı olarak en güçlü kişi Finney olarak görülüyordu. Bitcoin tarihindeki ilk transferin alıcı tarafı olması ve Bitcoin’in adı bile duyulmamışken kriptografi uzmanlığı yapan Finney, bu iddiaları ısrarla reddediyordu. Ancak günümüzde hala birçok insan Hal Finney’in, Satoshi Nakamoto’nun ta kendisi olduğunu düşünüyor.

Finney, 2013 yılında BitcoinTalk adlı forum sitesinde yaptığı açıklamanın bir kesiminde şu sözlerle ilk Bitcoin transferinin arka bahçesini aydınlatıyordu:

“Satoshi yazılımın ilk sürümünü yayınladığını duyurduğunda onu hemen kurdum. Sanırım Satoshi dışında Bitcoin’i çalıştıran ilk kişi bendim. Blok 70’li bir şeyi kazıdım ve Satoshi test için bana 10 coin gönderdiğinde ilk Bitcoin işleminin alıcısı oldum. Sonraki günlerde Satoshi ile bir e-posta sohbeti yaptım, çoğunlukla ben hataları bildiriyorum o da bunları düzeltiyordu.”

“Bugün, Satoshi’nin gerçek kimliği bir gizem haline geldi. Ama o zamanlar Japon kökenli çok akıllı ve içten bir genç adamla uğraştığımı sanıyordum. Hayatım boyunca pek çok zeki insanı tanıma şansım oldu, bu yüzden işaretleri tanıyorum.“

Hal Finney’in ilk transferi ve ilk Bitcoin tweet’ini paylaşmasının üzerinden 11 yıl geçmiş durumda. O dönemden bu güne dünyada Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine karşı bakışın yönü büyük ölçüde değişmiş durumda. Twitter’da Bitcoin emojisinin getirilmesi de bunun en büyük göstergelerinden birisi.

Hal Finney Hastayken de Bitcoin Desteğini Sürdürdü
Hal Finney, ömrünün son birkaç yılında sadece yüz kaslarını hareket ettirebiliyordu. Ancak göz hareketlerini takipleyen bir bilgisayar kullanarak Bitcoin ile ilgili geliştirmelere katkıda bulunmaya devam ediyordu.

2013 yılında Bitcoin’in internet adresindeki mesajında ”Ben çok şanslıyım, ALS ile bile hayatım tatmin edici” yazıyordu. Finney, son derece hayat dolu bir insandı.

28 Ağustos 2014’te, bir Perşembe günü hayatını kaybettiğinde 56 yaşındaydı. Hal Finney,’in ölümünden sonra vücudunun dondurulduğunu fütürist Max More açıklamıştı.

YORUMLAR


EmoticonEmoticon