19 Şubat 2021 Cuma

İhtiyaç kredisi hakkında bilmeniz gereken her şey


Tüketici kredisi veya bireysel kredi olarak da adlandırılan ihtiyaç kredisi, hem bankaların çok sayıda düşük faiz oranlı kampanya yapması hem de ihtiyaçlara en hızlı cevap veren kredi olması nedeniyle çok kullanılıyor.

Acil nakit ihtiyacı olanlar, düğün yapacaklar, tatile gidecekler, eğitim için paraya ihtiyacı olanlar, sağlık harcamaları için maddi destek arayanlar kısacası herkes çeşitli ihtiyaçları için bu krediye başvuruyor.

İhtiyaç kredisine başvurmadan önce ne yapmalı?

İhtiyaç kredisi başvurusu hakkında bilmeniz gerekenleri anlatmadan önce, bu zamana kadar sizlere tavsiye ettiğimiz acil durum fonundan bahsetmekte fayda var. İleride oluşabilecek durumlar için kendinize bir fon oluşturun ve para biriktirerek gelecekte karşılaşacağınız acil durumlar için bu parayı hazır tutun. Eğer bir acil durum fonu oluşturmadıysanız da bir sonraki ihtiyacınız için şimdiden oluşturun. 

Acil durum fonunuz yok ve krediye ihtiyacınız varsa; öncelikle kredi çekmeniz gereken rakamı belirleyin. Kredi başvurusu yapmadan önce gerçek ihtiyacınız olan rakam konusunda iyice hesap yapın. Kendinize; ‘Ne kadar krediye ihtiyacım var?’ sorusunu sorun ve ihtiyacınızdan fazla kredi çekmemeye özen gösterin. Sonraki aşama ise krediyi hangi vadede ödeyeceğinizi belirlemek, bunu yaparken de gelir ve giderinizi yazdığınız aile bütçenizden faydalanın.

En uygun krediyi nasıl bulurum?

Kredi başvuru süreci ve sonrası planlı olarak yönetildiği zaman kredi kullanmak oldukça avantajlı olmasının yanı sıra sizi tanıdıklardan borç istemekten de kurtarır. Kredi çekmeden önce tüm bankaların kredi faiz oranlarını ve güncel kredi kampanyalarını araştırın.  Hangi banka en uygun faiz oranını veriyor öğrenin. Banka şubelerinden de kredi başvurusu gerçekleştirebilirsiniz. Fakat tek tek bankaları gezmek vakit kaybettirip, yoracağı gibi asla size anlık kredi faiz oranlarını da göstermez. Bu nedenle karşılaştırma sitelerinde bankaların faiz oranlarını karşılaştırdıktan sonra online olarak kredi başvurusunda bulunmak oldukça hızlı ve karlı bir yöntem.

İhtiyaç kredisi hesaplamanın püf noktaları nedir?

İhtiyaç kredisi hesaplarken dikkat etmeniz gereken en önemli şey toplam geri ödeme rakamı. Toplam geri ödeme rakamı düşük olan krediyi tercih etmek sizi kara geçirecektir. Aylık ödeme rakamı da bir diğer önemli konu. Eğer ödeyemeyeceğiniz kadar yüksek bir rakam belirlerseniz her ay gecikmeye düşersiniz ve bankalardan bir sonraki krediyi almanız  zorlaşır. Ayrıca borçla yaşamak zorunda kalırsınız. Bu nedenle gelir giderinizi hesapladıktan sonra ödeyebileceğiniz bir miktar belirleyin. Kredi faiz oranı da yine kredi hesaplarken bakmanız gereken etkenlerden biri. Yüzdeli rakamlarla boğulmamak için toplam ödeme miktarı ve aylık ödeme miktarlarına bakarak faiz oranlarının sizi nasıl etkilediğini görebilirsiniz.

Faiz oranı düşük olan ama toplam ödeme rakamı diğerlerinden yüksek olan ihtiyaç kredilerine dikkat.  Dosya masrafı veya bankaların kredi kullandırma ücreti dedikleri tahsis ücretlerini toplam kredi geri ödemesi içinde görün ve seçim yapmadan önce bunu da hesaba katın.

İhtiyaç Kredisi Çeşitleri Nelerdir?

Her insanın paraya ihtiyaç duyma sebebi aynı değil. Kimisi düğün için paraya ihtiyaç duyarken kimisi ise sağlık harcamalarında harcamak için kredi çekiyor. Bankalar da zaman zaman özel dönemlere ve kişilere uygun kredi kampanyaları düzenliyor. Bu kampanyaları takip etmekte bütçeniz açısından fayda var. İhtiyaç kredisi çeşitleri olarak; bayram kredisi, sağlık kredisi, tatil kredisi, eğitim kredisi ve eşya kredisini sayabiliriz. 

Kimler ihtiyaç kredisi başvurusu yapabilir?

Paraya ihtiyacı olan herkes kredi başvurusu yapabilir ama sonrasında bana neden kredi çıkmıyor sorusunu sormamak için kredi notundan haberdar olmak gerekiyor. Kredi notu, kredi skoru ya da kredi puanı; adına ne derseniz deyin bankaların size kredi verip vermemesinde en önemli etken... Peki nedir bu kredi notu? Kredi Kayıt Bürosu sizin bu zamana kadarki kredi ödeme alışkanlıklarınıza, kredi limitlerinizi kullanma oranınıza ve geçmiş kredilerinize bakarak size bir puan belirliyor, buna da kredi puanı deniyor. Kredi puanınız yüksekse anında kredi kullanmanız kolaylaşıyor. Eğer kredi notunuz düşükse size kredi çıkma ihtimali de düşük. Kredi skorunuz düşükse bankalara gelirinizi belirten çeşitli evraklar götürmeniz ya da bir kefil bulmanız da istenebilir.

İhtiyaç Kredisi Kullanmak İçin Gerekli Belgeler

Yukarıda da belirttiğimiz gibi yüksek kredi puanı olanlara; anında ve belge istemeden kredi veren çok sayıda banka var. Buna ek olarak kredi başvurunuzu yaptığınız banka eğer maaş hesabınızın da olduğu banka ise de belge hazırlamadan kredi almanız mümkün.

Kredi başvurusu için  istenen belgeler ise şunlar:

Nüfus cüzdanı fotokopisi
Çalıştığınız yerden gelir belgesi (Maaş dekontu)
Bankalara özel başvuru formları

YORUMLAR


EmoticonEmoticon