19 Şubat 2021 Cuma

Kimler krediye başvurabilir?


Birtakım harcamalarınız için bankalardan destek bulmaya ihtiyacınız var ise, öncelikle hangi koşullarda krediye başvurabileceğinizi öğrenmelisiniz.

Ev, araba almak için ya da eğitim, sağlık, tatil, bayram  harcamaları için nakit ihtiyacınız oldu, artık borç isteyecek birini bulmak yerine ilk yaptığımız şey web sitelerinden kredi karşılaştırma yaparak kendimiz için en uygun kredi veren bankayı araştırmak. Peki kimler krediye başvurabilir, banka kredi başvurularında neye dikkat ediyor?

Krediye başvurmak için belli koşullarını yerine getirmelisiniz. 18 yaşını dolduran gelirini belgeleyen herkes kredi almak için başvurabilir. Ayrıca, çalıştığınız işyerinde 3 ile 6 ay arası sigortanızın ödenmiş olması gerekiyor.  

Kredi başvurularının değerlendirilmeye alınması da bazı şartlara bağlı oluyor. Bu noktada kredi notunun önemi ortaya çıkıyor. Kredi notunuz ne durumda, en son ne zaman kontrol ettiniz?

Kredi notunuzun 1200’den düşük olmaması kredi almanızda büyük rol oynuyor.  (Kredi onaylanma kriterleri bankadan bankaya değiştiğini unutmayın.) Findeks.com web sitesinden belli bir ücret karşılığında Kredi notunuzu öğrenebiliyorsunuz. Kredi notunu yükseltmek için yapmanız gerekenleri bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Eğer bugüne kadar hiç kredi, kredi kartı kullanmadıysanız birine kefil olmadıysanız kredi notunuz olmayabilir. Bu durumda ilk başta maaşınızı aldığınız bankadan kredi kartı başvurusunda bulunarak kredi notunuzun oluşması için adım atabilirsiniz.

Eğer idari takibe düştüyseniz kredi notunuz yine ‘’0,, sıfır görünebilir. Bu durumda kredi kullanmanız mümkün değil. İdari takipteki borçlarınızı kapattıktan sonra banka ürünlerini kullanmanız banka ile ilişkinizi arttırmanız gerekiyor. Güven tazeliyorsunuz. Paranızı bankaya yatırarak harcamalarınızı banka kartı ile yapabilirsiniz. Faturalarınızı otomatik ödemeye verebilirsiniz, vs...

Gelirinize uygun, ödeme gücünüze göre kredi tutarı için başvuruda bulunmanız banka tarafından kredinizin onaylanma ihtimalini artırabilir.

Bankalar Kredi Başvurunuzda Neye Dikkat Ederler?

Kredi Statü Belirleyici Bilgiler: Medeni durumu (evli, bekar), aile konumu (çocuk sayısı), mezun olduğunuz okul, iş, gelir, telefonlar… Diyeceksiniz ki: “Ne yapıyorlar bu kadar bilgiyle?” Emin olun her bir bilgi sizin kredinizi geri ödemenizle ilgili risk analizinizde kullanılıyor ve bankalar milyonlarca kişiye borç verdiği için bütün bunları bir sistem ve süreç dahilinde yapıyorlar. 

Kredi Başvuru Bilgileri: Sizin tüketici olarak geçmişte veya güncel olarak başvuruda bulunduğunuz kredi ürünlerini, talep ettiğiniz limitleri tanımlayan bilgiler.

Kredi Hesap Bilgileri: ‘Asıl borçlu’ olduğunuz, ‘kefil’ konumunda olduğunuz, geçmişte, aktif (açık) kredi hesaplarınız ve bunlara ait bilgiler (hesabın açılış ve kapanış tarihleri, kredinin tutarı, aylık taksit sayısı, ödenmiş tutar, kalan borcu).

Tüm bunlar kredi değerlendirme sürecini etkileyen unsurlar. Tahmin edeceğiniz gibi, herkesin kredi başvurusu onaylanacak diye bir şey yok.

Kimlerin Kredi Başvurusu Reddedilir?

- Gelirini belgeleyemeyen kişilerin,

-Sigortalı bir işi olmayan ya da işte 3 ila 6 aydan daha kısa bir zaman çalışan kişilerin yani sigortalı çalışma süresi yetersiz kişilerin,

-Kredi notu olmayan veya düşük olan kişilerin,

-Geçmişte bankalarla yaşanılan sorunlar nedeniyle idari takibi bulunan, avukatlık olan kişilere banka kredi vermek istemeyecektir.

YORUMLAR


EmoticonEmoticon